Filmy Online


O Portalu    Kontakt   

Aktor to jeden z najstarszych zawodów świata, który swoje początki miał w odbywających się w Starożytnej Grecji Wielkich Dionizjach. Aby dowiedzieć się, jak wyglądały zadania aktora w przeszłości i jak zmieniała rola aktorstwa na przełomie wieków, zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Początki aktorstwa

 Szacuje się, że pierwsze wystąpienie aktorskie miało miejsce w Atenach w 534 r. p.n.e. Charakteryzował je dialog z chórem, maski i kostiumy, które zmieniano w zależności od dramaturgii wystawianych aktów. W starożytnym Rzymie zawód aktora przypisany był niewolnikom, a samo granie za pieniądze, określane było jako zajęcie haniebne i niegodne wolnego człowieka. Aktorstwo zarówno starożytne, jak i późniejsze średniowieczne, obecne we Francji, Anglii i Włoszech skupiało się wokół dramatu i tragedii. Dotykano różnych sfer życia, najczęściej miłości, odrzucenia i nieszczęśliwego losu. Role aktora cechowała ekspresja, co miało dodatkowo podkreślić realizm. Zawód zarezerwowany był tylko dla mężczyzn, którzy wcielali się również w role damskie. W średniowieczu pojawili się również komicy. Aktorstwo było zawodem trudnym i tylko dla wybrańców. Imali się go ludzie w różnym wieku, od młodzieży po starców.

Aktorstwo złotych wieków

Aktorstwo XIX wieku to wolność, groteska, przesada, skrajności i pierwsze pojęcie gwiazd estrady. Czasy transformacji, reform i nowych form politycznych dały inspirację, jak również zapoczątkowały tworzenie się nowych gatunków i śmiałego mieszania ich. Powtarzanym zjawiskiem było łączenie elementów komedii z tragikomedią i dramatem. Był to poniekąd sposób próby oderwania się od ogarniającego ludzi dramatyzmu obecnego w prywatnym życiu. Teatr i występujący w nim aktorzy miał więc pełnić rolę swoistej odskoczni i dać chwilę zabawy. Obok na scenie pojawiały się sztuki poruszające trudne tematy egzystencji i funkcjonowania człowieka. Aktorzy zabierali widza w podróż po psychice, indywidualnych rozterkach i próby odnalezienia w tym sensu. Na scenie pojawiały się również sztuki religijne nawiązujące do uroczystości kościelnych. Złoty wiek przyniósł również przełom w dziedzinie dekoracji. Aktorom towarzyszyły figury, wozy, platformy. Wystawiano ponadto specjalne sztuki z okazji wydarzeń dworskich i bieżących tematów, które miały być inspiracją do rozwiązywania problemów. Na scenie obok mężczyzn grały również kobiety, a zawód aktora zyskał na szlachetności. Aktorami mogli być wybrańcy, którzy cieszyli się ogólnym poszanowaniem i sympatią.

aktorzy na planie

Jeśli interesuje Cię aktorstwo i chciałbyś spróbować swoich sił w tej branży, agencja reklamowa w Warszawie zaprasza do współpracy oraz odwiedzenia strony internetowej.

Aktorstwo współczesne

Aktorstwo XX wieku to zaawansowana forma sztuki, na którą składa się: muzyka, tekst, kostiumy, oświetlenie, scenografia. Na scenie królują różne formy, często zachowujące swoją indywidualność, nie mieszając się ze sobą i nie popadając w skrajności. Współcześnie coraz częściej nie tematyka sztuki definiuje o jej sukcesie, a nazwisko aktora. Warsztat grania cechuje się samokontrolą, opanowaniem i realnością. Aktorzy utożsamiają się z graną rolą, nie popadając w komiczną przesadę. Współczesne aktorstwo daje możliwość zajrzenia za kulisy życia i podejrzenia wielu sytuacji, takimi, jakie są. Współczesny aktor to profesja wolna, dająca grającym od góry przypisany awans społeczny. Aktor XXI wieku jest ponadto idolem i wzorem do naśladowania w dziedzinie mody, urody i innych działalności. Aktorem może zostać każdy, nie potrzebując do tego zgody dworu. Aktorstwo zostało ponadto podzielone na teatralne, filmowe i telewizyjne, a wiedza z ich zakresu możliwa jest do studiowania. Nauczanie realizowane jest ponadto w formie kursów, konsultacji indywidualnych, ćwiczeń praktycznych. Uczeń aktorstwa zdobywa umiejętność samodzielnej interpretacji, tworzenia postaci, kreowania emocji, a nie jedynie odtwarzania roli i tekstu.

Kategorie: Aktorstwo

Comments are closed.