Filmy Online


O Portalu    Kontakt   

W imię

W imię to genialna polska produkcja, która doskonale ukazuje problematykę współczesnego kościoła. Głównym bohaterem filmu jest ksiądz Adam grany przez popularnego aktora Andrzeja Chyrę. Fabuła przedstawia świat niewielkiej parafii zlokalizowanej gdzieś na polskiej „prowincji”. Ksiądz Adam znajduje się w miejscu, z którym dotąd nie miał do czynienia – w środowisku osób niezamożnych, walczących z prawem oraz ze swoimi słabościami, np. z alkoholizmem czy skłonnością do agresji. Główny bohater jako proboszcz parafii zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych mieszkańców, ale czy to wszystko? Wkrótce okazuje się, iż ksiądz skrywa pewien sekret, z którym kłopocze się także duchowo. Zmaga się z tym kim jest naprawdę, a co przez Kościół jest piętnowane. Jak się później okazuje, ksiądz jest homoseksualistą. Jak wiadomo, kościół katolicki piętnuje homoseksualizm, a tym bardziej nie zgadza się na związki homoseksualne. W polskiej produkcji można dostrzec wiele przeciwstawieństw, co świetnie nakreślił swą grą aktorską Chyra.

Pasja

Licząca sobie już ponad dekadę produkcja pod reżyserią Mela Gibsona to chyba najbardziej znane oraz najbardziej kontrowersyjne dzieło kinematograficzne, które traktuje o tematyce biblijnej. Pasja to bowiem przedstawienie ostatnich godzin życia Jezusa. Począwszy od aresztowania go i proces przed rozwścieczonym tłumem po tortury jakim został poddany biblijny Mesjasz, aż po Drogę Krzyżową oraz ukrzyżowanie. Pasja jest filmem, który koncentruje się na wyrażeniu cierpienia jakiemu niewątpliwie poddany został Jezus. Produkcja nie stroni od ukazania lejącej się krwi, potu oraz łez. Wszystkie ciosy, które zostały zadane Mesjaszowi dają wrażenie autentyzmu oraz podkreślają brutalność rzymskich strażników. Wielu krytyków do dziś sprzecza się ze względu na stopień przemocy, jaką ukazano w Pasji, dla wielu była ona niepotrzebna, dla innych był to sposób na silniejsze podkreślenie niewątpliwego poświęcenia.

Żywot Briana

Groteskowa komedia, w której główne role grają przedstawiciele najsłynniejszej grupy kabaretowej Monty Python, której lata świetności przypadają na lata 70. W tymże także czasie powstał film Żywot Briana, który w świetny sposób, bez niepotrzebnych złośliwości przedstawia alternatywną wizję ukrzyżowania Jezus. Głównym bohaterem filmu jest Briana, który omyłkowo zostaje wzięty za Mesjasza. Film pełen jest walki z utartymi stereotypami oraz trendami jakimi posiłkowały się tworzone masowo kilkadziesiąt lat temu filmy biblijne. Żywot Briana to niewątpliwie produkcja dla osób, które nie są religijnymi fanatykami, potrafią natomiast z przymrużeniem oka obserwować to co przygotowali dla widza prawdziwi mistrzowie absurdu. Żywot Briana to komedia, obok której nie można przejść obojętnie, istotne jest jednak aby postarać się zrozumieć specyficzny brytyjski humor.

Przedstawione powyżej filmy katolickie to tylko część spośród tych, które zdecydowanie warto obejrzeć. Tutaj: http://www.przystanekjezus.pl/ksiegarnia/pl/c/Filmy-Katolickie/136 znaleźć możecie więcej interesujących produkcji.

Kategorie: Recenzje

Comments are closed.